Kızlarda REGL dönemi

Kızlar ergenlik çağında üreme melekesini kazanır ve regl dönemi (adet kanaması) geçirmeye başlarlar. Takriben 50 yaşlarına kadar süren adet görme, ortalama 29 gün aralıklarla her ay üç-beş gün süren kanamayla ortaya çıkar.

Doğurganlık dönemi diyebileceğimiz bu süre içinde dişiler ayda ancak bir defa yumurtalıklarından bir tek yumurta üreterek döllenebilirler.

Genç kızlarda regl dönemi (aybaşı kanaması) 11-13 yaşlarında görülmeye başlar. İlk yıllarda kanama düzenli olmayabilir.

Genç kızı rastgele kişilerin değil bizzat annesinin bu konuda bilgilendirmesi gerekir. Günün birinde adet kanaması göreceğini bilen genç kız ilk kanamada aşırı bir telaş ve korkuya kapılmaz. Hatta bu olaydan sevinç ve çoşku duyar. Artık o da yetişkin bir kız olmuştur. Ailenin büyükleri arasına katılacaktır. Çocukluk günleri sona ermiştir, gerçek benliğine kavuşmaktadır.

Bu dönemde anne ve babann mutlaka yardımcı olması gerekir. Artık o genç kızdır ve böyle muamele edilmesini bekler. Eğer zayıf yaratılışta ise bu dönem tehlike arzeder. Kendisine bir parça anlayış gösterene, yetişkin bir kadın muamelesi yapana dört elle sarılmak ister. Bu davranışların gizlendiği art niyetleri anlayamayacak kadar tecrübesiz olması, genç kızı çok yanlış davranışlara sürükleyebilir.

 

Comments

No comments so far.

Bir Cevap Yaz

 
(gizli kalacaktır)
 
 
Yorumunuz: