Parmak izlerimiz neden farklıdır

Parmak izleri, yüzyıllar boyunca insanları şaşırtmıştır.

Eski zamanlardan beri, bir kimlik belirleme yöntemi olarak kullanılmaktadır. Fakat parmak izleri nasıl ortaya çıkmıştır ve her birinin birbirinden farklı olduğu doğru mudur?

Parmak izlerine baktığımızda, parmaklardaki derinin üzerinde kabarık izler görürüz. Bu izler her zaman sürekli değildir; bir yerde sonlanır, ikiye ayrılır, küçük boşluklar oluşturur ve hatta bazen çapraz hâldedir. Bu bireysel özelliklerden dolayı birbirlerinden ayrılırlar.

Parmak izleri, doğumdan önce, eller anne karnında şekil alırken oluşur. Deri altındaki etlerin üzerindeki kabarık izlerden oluşurlar. Genler, oluşumlarında küçük bir rol oynar fakat tek yumurta ikizlerinin bile farklı parmak izleri vardır. Parmak izleri, onları sınıflandırmamıza ve kolay bir şekilde parmak izi taraması yapmamıza olanak sağlayan birkaç bölümden oluşur.

Suç mahallinde parmak izi nasıl bırakılır? Deri sporları, parmaklarımızın üzerinde dağılan yağ ve ter üretir. Bir şeye dokunduğumuzda, bu sıvılar, o nesnenin yüzeyinde parmak izimiz şeklinde kalır.

 

Comments

No comments so far.

Bir Cevap Yaz

 
(gizli kalacaktır)
 
 
Yorumunuz: